Kako pri kupovini stana pronaći pravog investitora?

Bazanekretnina.com

Kupovina nekretnina

Kupovina-nekretnina/01_xb

Brojni kupci stanova koje su investitori izigrali i ostavili da na sudovima dokazuju istinu velika su opomenama svima koji žele da ulože novac u nekretninu ili da reše problem krova nad glavom. Upravo zbog mnogih mahinacija kojima su pribegavali nepouzdani investitori, kupci danas najradije traže odmah useljiv stan i ključ u ruke, posebno ako nekretninu plaćaju kešom.

Kada se građanin odluči da kupi stan, obično krene od oglasa u novinama da vidi šta se, gde i pošto prodaje. Ukoliko želi da kupi novi stan direktno od investitora, kako bi izbegao plaćanje provizije agencijama koje se oglašavaju u novinama, kupac je u dosta nezavidnoj situaciji, jer ne zna odakle da krene, kako se koji investitor kotira, koji je pouzdaniji, kome da veruje.

U Novom Sadu radi Udruženje investitora, čiji predsednik Zoran Janković kaže da svaki građanin može da se informiše o pojedinim članovima. Po njegovim rečima, u gradu se poslovima investiranja bavi bar 100 investitora, što firmi, što pojedinaca. Međutim, samo je 40 učlanjeno u Udruženje. Kriterijumi za učlanjenje su uredno poslovanje, bez sudskih sporova, posebno bez konflikata s kupcima stanova. Jedina razlika među njima je u kvalitetu završnih radova, neki idu na jeftiniju varijantu, a drugi ugrađuju skuplju opremu za bogatiju klijentelu.

Kada kupac stana odabere investitora, Zoran Janković kaže da bi bilo najbolje da na razgovor povede stručnjaka iz oblasti građevine ili advokata specijalizovanog za ovu oblast, koji će mu pomoći kod provere bitnih stvari: da li investitor ima odobrenje za izgradnju, da li ima prijavu radova, jer da bi to posedovao, sa Zavodom za izgradnju grada mora prethodno sklopiti ugovor i platiti komunalije. Sve to i posedovanje upotrebne dozvole po završetku izgradnje je uslov da kupac uknjiži stan na svoje ime, jer tek posle toga on je stvarni vlasnik nekretnine.

Dosadašnja praksa bila je da onaj ko želi da prođe nešto jeftinije, obično oko 10 odsto, traži da stan kupi u predugovaranju i otplati ga u nekoliko rata, paralelno s izgradnjom. Međutim, investitori danas traže da se stan u predugovaranju odmah plati u punom iznosu, bez popusta, što je za kupce gotovo neprihvatljivo jer nemaju nikakvu garanciju da će dobiti stan, a na položenu gotovinu – koju su mogli da oroče u banci i uzmu kamatu, ili kupe blagajničke zapise Narodne banke Srbije – nemaju nikakve povlastice. U firmama koje se bave ovim poslom kažu da nema razlike u ceni između plaćanja u predugovaranju od one posle završetka izgradnje. Razlika je jedino u tome što kupci koji odmah plate mogu da biraju stan, a oni kasnije kupuju šta preostane.

Zoran Janković kaže da gotovinu na celu vrednost stana obično traže one firme koje su u finansijskoj krizi, koje nemaju vlastitog kapitala da ga plasiraju, već rade tuđim parama i tako zarađuju. On navodi da bi u takvim slučajevima kupcima bilo povoljnije da se samoorganizuju i sami grade, jer šta će im neko ako poseduju novac. Ne treba im investitor, nego izvođač radova.


Pohlepa i neprofesionalnost

Kao drugi razlog zašto investitori traže da se stan u celosti plati u predugovaranju Janković navodi neprofesionalnost i pohlepu za parama. Naime, na tržištu je ponovo primetan višak kapitala koji se ulaže u nekretnine, a koji je rezultat prodaje nekretnina naših sugrađana u Crnoj Gori. Oni uglavnom imaju rešeno stambeno pitanje, a višak novca ulažu u stanove koje će iznajmljivati. Kako su lokacije manje-više probrane, čim kupci nađu ono što im odgovara, spremni su da plate unapred, što investitori koriste. Dnevnik

Bazanekretnina.com

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite li da dobijate novosti? Prijavite se na naš newsletter: